Unit Price Calculator

Created by Luis Hoyos
Last updated: Jul 07, 2022

If you're searching for how to calculate a unit price, this unit price calculator is for you. This tool finds how much savings you get from buying a larger pack or a bulk quantity of packets.

With this price per unit calculator, you can:

  • Calculate the price per ounce;
  • Calculate the price per pound;
  • Calculate the price per item;
  • And much more!

Check out the VAT calculator if you're interested in the price after taxes.

🔎 You can look at our weight converter and volume converter if you have doubts about the different units used for weight or volume.

How to calculate a unit price

To calculate the unit price, all you need to know is the total price, the number of units, and the unit price formula:

unit price = total priceno. of units\text{unit price = }\frac{\text{total price}}{\text{no. of units}}

The no. of unitsno.\ of\ units is the number of ounces, liters, or items you get by the total price paid.

The unit price formula is slightly different for comparing packages in which you only know the number of units per item (e.g., comparing a pack of soda cans vs. a pack of soda bottles) and not the total package number. In this case:

unit price = total priceno. of units per item × no. of items\text{unit price = }\frac{\text{total price}}{\text{no. of units per item × no. of items}}

For weight, it would be:

unit price = total priceweight per item × no. of items\text{unit price = }\frac{\text{total price}}{\text{weight per item × no. of items}}

And for volume:

unit price = total pricevolume per item × no. of items\text{unit price = }\frac{\text{total price}}{\text{volume per item × no. of items}}

How to use this price per unit calculator

The crucial part is selecting the correct type of calculation:

  • Weight: in this option, the no. of units to use will be the total weight of the package. The results you'll obtain will be of the type "price per ounce", "price per pound", etc.
  • Volume: the no. of units to use will be the total volume of the package. The results you'll obtain will be of the type "price per liter", "price per gallon", etc.
  • Volume: the no. of units to use will be the total number of package items. The result you'll obtain will be a "price per item".
  • Items with weight: select this option when you only know the weight of each item and not the total package weight. The results you'll obtain will be of the type "price per ounce", "price per pound", etc.
  • Items with volume: select this option when you only know the volume of each item and not the total package volume. The results you'll obtain will be of the type "price per liter", "price per gallon", etc.

Calculations per weight, volume, and no. of items use the unit price formula unit price = total priceno. of units\text{unit price = }\frac{\text{total price}}{\text{no. of units}}, while calculations of items with weight and volume use the formula unit price = total priceno. of units per item × no. of items\text{unit price = }\frac{\text{total price}}{\text{no. of units per item × no. of items}}

Luis Hoyos
Type
Weight
Option A
Weight
lb
Cost
$
Unit price
$/
lb
Option B
Weight
lb
Cost
$
Unit price
$/
lb
You save
$/
lb
People also viewed…

Brick

Use this brick calculator to find out the number of bricks you need for any brick wall size. The number is calculated to the nearest whole number without taking into account any need to cut bricks. The unit menus can be used to choose appropriate units.

Music interval

The music interval calculator determines the interval between two given notes or pitches.

Schwarzschild radius

Discover the fundamental of black hole physics with our Schwarzschild radius calculator.
main background